Építési jog 2025 - Tervezés és beruházás az új jogszabályok alapján
Az Építésijog.hu évindító szakmai rendezvényének célja, hogy a kötelező felelősségbiztosítás megkötésétől kezdve a tervezési szerződés összeállításán át a hatósági engedély iránti kérelem benyújtásáig, illetve a szükséges hiánypótlások teljesítéséig átvezesse a résztvevőket a tervező, illetve az építtető által elvégzendő feladatokon. 2025. január 29-én nemcsak elmondjuk, hanem ténylegesen meg is mutatjuk, hogy hogyan tudják az építészek, építési műszaki ellenőrök és építtetők az új jogszabályi követelményeket teljesíteni!
A rendezvény keretében lépésről-lépésre áttekintjük, hogy hogyan és milyen szempontok figyelembe vételével lehet megkötni a kötelező felelősségbiztosítást.
Az egyik előadásunk összefoglalja a tervezői feladatokat érintő, a közelmúlt módosításait, és javaslatokat tesz arra, hogy ezeket a tervezői szerződésekben hogyan kezeljék az építészek. Az Építésijog.hu Tervezési szerződésmintájában bemutatjuk, hogy konkrétan milyen szöveggel javasoljuk kezelni az új jogszabályi kötelezettségeket.
Két előadásunk fog szólni arról, hogy egy ténylegesen megnyitott ÉTDR-felületen mutassuk be, milyen dokumentumokat és hogyan lehet beküldeni az építésügyi hatósághoz. Az építési engedélyezési és a használatbavételi eljárásról szóló előadásból megtudhatják, hogy a gyakorlatban milyen kérdéseket vetett fel az új szabályrendszer, és milyen hibákat követnek el az építtetők, tervezők az eljárások során. Melyek a legjellemzőbb okok, ami miatt hiánypótlási felhívásra kerül sor?
A tervező felelősségét az új, tervezői művezetési feladatok és a használatbavételi nyilatkozat kapcsán is körüljárjuk, illetve a résztvevők megtudhatják: milyen szerzői jogi szempontú kérdésekre kell figyelni a tervezés során? A kötelező felelősségbiztosítás 2025. január 15-i bevezetésével összefüggésben a kamarai etikai-fegyelmi felelősség kérdését is vizsgálni fogjuk.
Nem utolsó sorban két kiemelten fontos kérdéskörre is felhívjuk a figyelmet a konferencián: hogyan lehet – illetve kell – egészséges épületeket tervezni; hogyan történik a környezeti hatások vizsgálata a beruházások tervezése és megvalósítása során?
A konferencián személyesen és online formában is részt lehet venni! Ha Önnek nem felel meg a budapesti helyszín és/vagy a január 29 időpont, akkor sincs gond – az előadásokról készült videófelvételt még több mint két hétig, február 15-ig megnézheti.
Ha a fenti témakörökkel kapcsolatban Ön is felteheti személyes szakmai kérdéseit – küldje el ezeket akár már most konferenciánk szakmai szervezőjének, dr. Jámbor Attila ügyvédnek, az Építésijog.hu portál főszerkesztőjének! (Cím: jambor.attila[kukac]epitesijog.hu)
A tervezett részletes program alább olvasható.
+ „TÉKA-CSOMAG” A KONFERENCIA-RÉSZTVEVŐKNEK
A rendezvény előadásaiban a TÉKA csak érintőlegesen kerül szóba, a résztvevők azonban erről is átfogó tájékoztatást kaphatnak az Építésijog.hu „TÉKA-csomagjából”. Ebben a 2024. október 15-i építési jogi konferencián elhangzott, illetve ahhoz kapcsolódó információk találhatók:
- a konferencia résztvevői által feltett, a TÉKÁ-hoz kapcsolódó 44 kérdésre adott írásbeli válasz,
- videófelvétel „Az OTÉK-ot felváltó TÉKA új településrendezési, területhasználati rendelkezései” című előadásról (előadó: Tóth Ferenc építészmérnök, szociológus, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium területi közigazgatásért felelős államtitkársági kabinetjének tagja),
- videófelvétel a „TÉKA: Átfogó tervezési segédlet" című előadásról (előadó: Tóth Antal Máté, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkári kabinetfőnöke).
ALAPINFORMÁCIÓK A KONFERENCIÁRÓL:
Szervező: |
Időpont: |
Helyszín: |
Építészkamarai pontok: |
RÉSZVÉTELI DÍJAK:
|
|
||
KONFERENCIA-RÉSZVÉTEL 2025. január 29. |
|
39.000 Ft + áfa |
|
A jelentkezési lehetőség lezárult. |
Megrendelem |
||
|
|
A fenti zöld gombok közül válassza ki az önnek megfelelőt – a kattintással elindítja a megrendelési folyamatot. (Érdemes előtte bejelentkezni az artifexkiado.hu oldalra; ha korábban nem regisztrált itt, kérjük, tegye meg most!)
MIT KAP ÖN A FENTI DÍJ BEFIZETÉSÉÉRT?
Részt vehet a konferencián személyesen vagy online módon
Felteheti a saját kérdéseit, melyre az előadók válaszolnak. Akár előre is elküldheti kérdését a jambor.attila[kukac]epitesijog.hu címre.
Megkaphatja (saját gépére letöltheti) az előadások kivetített diáit pdf formátumban
Február 15-ig bármikor elérheti (és akár több alkalommal is, részletekben is megtekintheti) az előadásokról készült videófelvételeket
Kedvezményt kaphat az Építésijog.hu portál előfizetési díjaiból (erről minden résztvevő emailben részletes tájékoztatást kap a konferencia után)
TERVEZETT PROGRAM:
9.30–10.00 Regisztráció (helyszíni vagy online)
10.00–10.10 Bevezető – Csanády Pál levezető elnök, a Metszet építész-folyóirat főszerkesztője
10.10–10.55 A 2024. és 2025. évi jogszabályváltozásoknak megfelelő tervezési szerződés
Dr. Jámbor Attila ügyvéd, az Építésijog.hu portál szerkesztője
Felsorolni is nehéz, hogy melyek voltak a tervezői szerződés tartalmát befolyásoló jogszabályváltozások 2024 októberétől 2025 januárjáig. Talán egyszerűbb úgy megfogalmaznunk, hogy valamilyen mértékben minden jogszabály változott. Az előadás összefoglalja a tervezői feladatokat érintő, közelmúltbeli módosításokat, és javaslatokat tesz arra, hogy ezeket a tervezői szerződésekben hogyan kezeljék az építészek. Az Építésijog.hu Tervezési szerződésmintájában bemutatjuk, hogy konkrétan milyen szöveggel javasoljuk kezelni az új jogszabályi kötelezettségeket.
10.55–11.30 A kötelező tervezői felelősségbiztosítás szabályozása és valós biztosítási megoldások az új szabályozás tükrében
Dr. Püski András ügyvéd, biztosítási szakjogász
A 2023. évi C. törvény (Méptv.) és a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet (Szakmagyakorlási kódex) új felelősségbiztosítási kötelezettséget vezetett be. Mikor és milyen fedezettel kell rendelkezni? Mire elég a jogszabályi minimum? Mire kell figyelmet fordítani a szerződéskötéskor? Hogyan történik a kárrendezés? Az előadás ezen kérdésekre kíván részletes válaszokat adni, valós biztosítási védelmet jelentő megoldásokat kínálva. Az előadótól január 29-én a helyszínen és a rendezvény chatfelületén is lehet majd kérdezni, akár konkrét szerződéskötésekben is tud majd segíteni.
11.30–12.15 A tervező és a tervezői művezető magánjogi felelőssége
Dr. Barta Judit tanszékvezető, egyetemi tanár, Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Kar; egyetemi tanár, Nemzeti Közszolgálati Egyetem; a B-A-Z Vármegyei Építész Kamara titkára
A Méptv., a 191/2009. Korm. rendelet és a 266/2013. Korm. rendelet 2024. október 1. napjától hatályba lépett új rendelkezései érintik a tervezők és tervezői művezetők magánjogi felelősségét. Az előadás ismerteti a tervezők felelősségi rendszerét, részletesen kitérve a magánjogi kárfelelősség területére, elhatárolva a tervezői és a tervezői művezetői felelősséget. A témakör kiemelten fontos a tervezői felelősségbiztosítás tartalmának megértéséhez. A használatbavételhez szükséges nyilatkozatra tekintettel is felmerült a kérdés: miért felel a tervező?
12.15–13.00 Szendvicsebéd
13.00–13.40 Milyen szerzői jogi szempontú kérdésekre kell figyelni a tervezés során? Kamarai etikai-fegyelmi felelősség a Méptv. rendszerében
Dr. Farkas Gergely, osztályvezető, Építési és Közlekedési Minisztérium Építésügyi Igazgatási Főosztály
A tervezési munka előkészítésének fontos része az építészeti alkotáshoz fűződő szerzői jogi kérdések tisztázása. Milyen kutatásokat kell elvégeznie vagy kérdéseket tisztáznia a tervezőnek ahhoz, hogy később ne legyenek szerzői jogi problémái? Ugyancsak fontos, hogy a tervező pontosan tisztában legyen azzal: milyen lehetőségei vannak akkor, ha felmerül, hogy az ő művével kapcsolatban sértettek szerzői jogot? Az előadás ezen kívül kitér a jogosultkutatásra, a nemzeti tervvagyonnal kapcsolatos szabályokra, az építészeti szerzői jogi nyilvántartás működésére és az építésügyi kormányzat mindezekkel kapcsolatos tapasztalataira is. A kamarai tagok tevékenységével összefüggő szakmai, illetve etikai-fegyelmi szabályok szándékos vagy gondatlan megszegésének szankcionálása a szakmai kamarák hatáskörébe tartozik. 2024 októberétől az etikai-fegyelmi jogkör kétfokúsága ugyan megmaradt, de az elsőfokú etikai-fegyelmi bizottság már országos szinten jár el. Az előadás bemutatja az etikai-fegyelmi vétségek körét, külön is kitérve a kötelező felelősségbiztosítás bevezetéséhez kapcsolódó változásokat.
13.40–14.15 Hogyan lehet egészséges épületeket tervezni?
Kurucz Regina, Rewell Consulting, okl. építészmérnök, épületenergetikus szakmérnök, egészségesépület-tanácsadó
Az épületek egészségre gyakorolt hatása már a tervezőasztalon eldől. Milyen előírások szabályozzák, hogy a beltéri generáció környezete egészséges legyen? Hogyan lehet a tervezett minőség megvalósulását hitelesen ellenőrizni? A mért adatok hogyan használhatók fel a vállalatok ESG jelentésében? Az előadás a legfontosabb vonatkozó magyar jogszabályokat, a nemzetközi WELL építési standard fő ajánlásait és a magyar auditok tapasztalatait foglalja össze.
14.15–14.50 A környezeti hatások vizsgálata a beruházások tervezése és megvalósítása során
Dr. Agócs Ilona JNBH (Jövő Nemzedékek Érdekeinek Védelmét Ellátó Biztoshelyettes) titkárságvezető
Az előadás célja – az új magyar építészeti törvényben és végrehajtási rendeleteinek rendszerében foglalt, a természeti erőforrások megóvására irányuló előremutató célkitűzésekre, alapelvekre és konkrét rendelkezésekre is tekintettel – a környezeti hatások vizsgálati rendjének bemutatása a beruházások tervezése és megvalósítása során. A területek használatának kijelölésétől a beruházások egyedi engedélyezési eljárásának szakáig a várható környezeti hatások előzetes feltárása és mérlegelése alapvető és európai uniós szabályozásból eredő követelmény, amelyre különböző hatásvizsgálati eljárásokban kerülhet sor. Ezek különbözősége, alapvető anyagi és eljárási szabályainak ismerete elengedhetetlen a hatékony beruházástervezés és -megvalósítás során; az előadás ebbe a területbe nyújt betekintést, támogatva az eligazodást.
14.50–15.35 Kávészünet
15.35–16.15 Építési engedély és használatbavétel iránti kérelem lépésről lépésre
Kiss Andor okl. építőmérnök, építőmester szakmérnök, igazságügyi szakértő
2025. január 1-jétől új szabályok alapján kell az aláírólapot hitelesíteni és a meghatalmazásokat elkészíteni, illetve 2024 októberétől a hatósági eljárások szabályaira már a 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet alkalmazandó. Az előadás lényegében egy élő bemutató lesz: lépésről lépésre megmutatja a résztvevőknek, hogyan kell hitelesíteni az aláírólapot és a meghatalmazást, valamint hogyan kell benyújtani egy engedély iránti kérelmet. Előadónk online lefolytatja egy általános építésügyi hatósági engedély iránti kérelem benyújtását, és elmagyarázza, mit, hol és hogyan kell a tervezőnek előkészítenie ahhoz, hogy az eljárás végén zökkenőmentesen és a lehető leggyorsabban megszerezhető legyen az építési engedély, hatósági bizonyítvány vagy használatbavétel. Az eljárások bemutatása külön kitér az iroda funkciójú épületekre 2024 októberétől kiadható, speciális használatbavételi engedélyek kérelmének részleteire is.
16.15–17.00 Leggyakoribb tervezői, építtetői hibák az engedélyezés, egyszerű bejelentés és használatbavétel során
Kiss Andor okl. építőmérnök, építőmester szakmérnök, igazságügyi szakértő
A Méptv. 2024 októberétől átalakította az egyszerű bejelentést, az építési engedélyezést és a használatbavétel szabályait. A résztvevők az előadásból megtudhatják, hogy a gyakorlatban milyen kérdéseket vetett fel az új szabályrendszer, és milyen hibákat követtek el az építtetők, tervezők. Megtudhatják azt is, hogy melyek a leggyakoribb hiánypótlási esetek, és milyen hiányosságot nem lehet utólag pótolni. A benyújtott építészeti-műszaki tervdokumentáció tartalmának és kidolgozottságának meg kellene felelnie a jogszabályi előírásoknak. Gyakori dokumentációs hibákra példák: magassági kóták hiánya, nem egyértelmű jelölések a helyszínrajzon, építési hely jelölésének problémái, egyes helyiségek megnevezése, hasznos és nettó alapterülete, valamint padlóburkolatának téves meghatározása az alaprajzokon. Lényeges kérdés az is, hogy a kialakult állapothoz való illeszkedést hogyan lehet igazolni a hatósági eljárásokban, illetve mit értünk telektömb alatt?
17.00–18.30 Fókuszban az aktuális építési jogi kérdések – válaszok a feltett kérdésekre
Kiss Andor okl. építőmérnök, építőmester szakmérnök, igazságügyi szakértő
Dr. Püski András biztosítási szakjogász, a kotelezofelelosseg.hu portál szakértője, Akademischer Versicherungsmakler (WU)
Dr. Jámbor Attila ügyvéd, az Építésijog.hu portál szerkesztője
Annak érdekében, hogy a résztvevőkben ne maradjon megválaszolatlan kérdés, az előadások lezárását követően előadóink válaszolnak az előzetes beküldött, majd a rendezvény során – a helyszínen és az internetes közvetítés oldalán a chatablakban – feltett kérdésekre. A gyakorlati problémákra gyakorlatias, de jogszerű megoldásokat kívánunk adni. A kérdéseket már előzetesen írásban is elküldhetik a résztvevők a jambor.attila[kukac]epitesijog.hu email-címre. Érdemes élni az előzetes kérdésfeltevés jogával, mert a konzultáció rendelkezésre álló időtartamában, a beérkező kérdések sorrendjében adjuk meg a válaszokat.
[A szervező a programváltoztatás jogát fenntartja. A szakmai konzultáció időtartama a kérdésekhez igazodik, ezért a tervezettől eltérő időt is igénybe vehet.]
[Személyes részvétel esetén a részvételi díj étkezési szolgáltatást is tartalmaz.]
JELENTKEZÉS:
|
|
||
KONFERENCIA-RÉSZVÉTEL 2025. január 29. |
|
39.000 Ft + áfa |
|
A jelentkezési lehetőség lezárult. |
Megrendelem |
||
|
|
Ha az Ön intézményénél, cégénél speciális eljárást igényel a megrendelési folyamat, itt veheti fel velünk a kapcsolatot:
Artifex Kiadó Kft.,
info[kukac]artifexkiado.hu,
+36 1 783 1711