építészeknek, mérnököknek

XXII. Nemzetközi Építészkongresszus

 

TÉMA: TÁRSADALOM ÉS TRANSZPARENCIA AZ ÉPÍTÉSZETBEN
 

A transzparencia az egyik kulcsszó Riken Yamamoto munkájának megértéséhez. A 2024-ben Pritzker-díjjal kitüntetett japán építész megkérdőjelezi a szokványos térkoncepciókat és anyaghasználatot, és olyan tereket hoz létre, amelyek elősegítik az emberek és környezetük közötti interakciót és kapcsolatokat. A transzparencia – akár az épületek kialakításában, akár a felhasznált anyagok kiválasztásában, akár az összes művében alkalmazott alapfilozófiában – központi elemként jelenik meg nemcsak Yamamoto műveiben, hanem a többi világhírű alkotó (Anne LacatonEvan JahnGraeme BrookerRemco Siebring) műveiben is.

 

A Nemzetközi Építészkongresszus szervezői ebben az évben is a világ élvonalába tartozó építészeket hívtak Budapestre. A 2025. március 7-i rendezvény helyszíne ezúttal az új Nemzeti Atlétikai Központ konferenciaterme.

Használja ki a lehetőséget, nézze meg az előadóink által bemutatott épületeket, ismerje meg a gondolatokat, amelyek napjainkban a kreatív építészeti munka világtrendjeit meghatározzák! A rendezvény központi fogalma a transzparencia.

A részletes program lejjebb görgetve olvasható. 

 

Érdemes mielőbb jelentkezni az építészkongresszusra, mert ha a terem megtelik, le kell zárnunk a jelentkezési lehetőséget. 


 

 

 

A LEGFONTOSABB TUDNIVALÓK:

 

 

SZERVEZŐ:
az Artifex Kiadó;
a rendezvény szakmai partnere a Magyar Építőművészek Szövetsége

IDŐPONT: 
2025. március 7.
péntek, 9 órától
(regisztráció: 8-tól) 
 

HELYSZÍN: 
Nemzeti Atlétikai Központ,
1095 Budapest, Hajóállomás utca 1.
(parkoló: Kvassay zsilip 4.)

ÉPÍTÉSZKAMARAI AKKREDITÁCIÓ:
3 pont
(bírálati sorszám: 2025/21)

 

RÉSZVÉTELI DÍJ:

 

35.000 Ft + áfa (bruttó 44.450 Ft)

 

Megrendelem a belépőjegyet

 

(A részvételi díj étkezési szolgáltatást is tartalmaz.)

 

 

Lehetőség van támogatói jegy vásárlására, mely esetén a számla nem tartalmaz áthárított étkezési szolgáltatást.
Ennek díja: 45.000 Ft + áfa (bruttó 57.150 Ft)

 

Megrendelem a támogatói jegyet

 

 

PROGRAM

Levezető elnök: Nagy Csaba elnök (MÉSZ, AHA), Probstner Petra (MÉSZ)

8.00–9.00 Regisztráció

9.00–10.00 Megnyitó: dr: Lánszki Regő építészeti államtitkár, Regina Gonthier UIA elnök, Jerzy Grochulski UIA Region II, Nagy Csaba MÉSZ/AHA, valamint Nagy Zoltán igazgató, Knauf Kft.

10.00–10.50 Remco Siebring (Studio Anne Holtrop, Amszterdam, Bahrein): Transzparens szerkezetek világtrendjei

10.50–11.30 Kávészünet

11.30–12.20 Graeme Brooker (Royal College of Art, London) előadása: ReUSE: Aktiváló transzparenciák

12.20–13.10 Evan Jahn (Jahn/, Chicago): Siker, haladás – Helmut Jahn örökségének továbbvitele

13.10–14.10 Ebéd

14.10–15.00 Anne Lacaton (Lacaton Vassal, Párizs) online előadása

15.00–15.50 Riken Yamamoto (Riken Yamamoto & Field Shop, Yokohama) előadása

15.50–16.30 Kávészünet, díjátadó ünnepség

16.30–17.00 Ferencz Marcel (Napur Architect, Budapest) épületismertetése

17.00–18.30 A helyszín megtekintése a tervezőkkel

A külföldi előadók szinkrontolmácsolással hallgathatók.
[A programváltoztatás jogát fenntartjuk.]

 

 

A 2025. március 7-i MÉSZ Nemzetközi Építészkongresszus előadói:

 

Remco Siebring (Studio Anne Holtrop, Amszterdam, Bahrein)

Holland építész, aki az arnhemi építészeti akadémián tanult építészetet. 2014 óta a Studio Anne Holtrop projekttervezője, és olyan jelentős munkákhoz járult hozzá, mint a Bahreini Királyság nemzeti pavilonja a 2015-ös milánói expóra, valamint a Museum Fort Vechten, amely Hollandia legnagyobb világörökségi területének része. További megvalósult projektjei közé tartozik a muharraqi Green Corner Building, a Siyadi Pearl Museum a világörökségi bahreini Gyöngyösvény részeként, valamint a Maison Margiela több márkaboltja Londonban, Párizsban, Oszakában és Sanghajban. Jelenleg a stúdió a rijádi Misk Art Institute-on dolgozik, amely úttörő kulturális projekt Szaúd-Arábiában.

 


Evan Jahn (Jahn Építésziroda, Chicago)

Helmut Jahn irodájának nevéhez fűződik a Sony Center Berlinben, a bangkoki Suvarnabhumi repülőtér terminálja, a Bayer központja Leverkusenben, a Japán Posta épülete Tokióban, a VEER Towers Las Vegasban, a Messeturm Frankfurtban. A chicagói székhelyű cég a néhai vezetője, névadója, Helmut Jahn (1940–2021) által képviselt tervezői kiválóság, valamint a szakmai együttműködés előtt tiszteleg, amely régóta a cég sikerének középpontjában áll. Evan Jahn elnök és Philip Castillo, Steven Cook és Scott Seyer vezető tervezők irányításával a Jahn Stúdió egyesíti a megrendelő építészeti identitás iránti vágyát a fegyelmezett műszaki szakértelemmel, a felelős tervezés iránti elkötelezettséggel és a megbízók folyamatos bevonásával.

 


Graeme Brooker (Royal College of Art, London)

Londonban és Manchesterben tanult belsőépítészetet, 1995-ben diplomázott. 1997–2004 között Cardiffban tanított a Welszi Egyetemen, majd a Manchester Metropolitan Egyetem belsőépítészeti tanszékének vezetője, 2004–2011 között pedig a Kutatóközpontot vezette. 2011-ben a Brighton University belsőépítészeti és urbanisztikai tanszékének vezető oktatója, 2013 óta a londoni Middlesex University újonnan létrehozott divat és belsőépítészet tanszékének vezetője lett. A Royal College of Arthoz 2015-ben csatlakozott programvezetőként. Tanított különböző amerikai, európai és ázsiai intézményekben, vendégprofesszor volt Antwerpenben és Milánóban. 2010 óta több mint 30 nemzetközi konferencián tartott előadást, és több mint 25 intézményben – többek között Hongkongban, Moszkvában és Chicagóban – ellenőrizte vagy validálta a tananyagot. Számos könyvet, tanulmányt, cikket és kritikát írt és publikált, köztük a nagy sikerű „Rereadings” című könyvet (2005, Sally Stone-nal közösen), amelyet a belsőépítészeti és formatervezési kiadványok egyik legfontosabb szövegeként tartanak számon. A Felsőoktatási Akadémia főmunkatársa (PFHEA).


Anne Lacaton (Lacaton & Vassal, Párizs)

1984-ben diplomázott a Bordeaux-i Egyetemen, 1987-ben Jean-Philippe Vassallal megalapította a Lacaton & Vassal irodát, mely 2000-ben költözött Bordeaux-ból Párizsba. Az iroda az alacsony költségű építésre összpontosít. Számos projektjük kortárs épületkoncepció és változatos technikák hibridje, felborítva az építési gyakorlatot. Számos elismerésük közül a 2019-es Mies van der Rohe-díj és a 2021-es Pritzker-díj a legkiemelkedőbb. Legismertebb munkájuk a Bordeaux-i Grand Parc projekt, melynek három épületében 530 szociális lakást bontás helyett üvegezett verandákkal bővítettek, értékeltek fel.

 


Riken Yamamoto (Riken Yamamoto & Field Shop, Yokohama)

Tokióban diplomázott 1971-ben, 1973-ban alapított saját irodát. Öt évtizedes gyakorlata során kísérletezett a szerkezetekkel, anyagokkal és építési rendszerekkel, hogy olyan projekteket hozzon létre, amelyek egyedülállóan alkalmazkodnak a felhasználóikhoz. A transzparencia az egyik közös szál, amely összeköti projektjeit, akárcsak a nyilvános vagy közös használatú terek beépítése, amelyek újszerű módon kapcsolódnak az épületekhez. Számos tokiói egyetemen oktatott, és szinte minden japán építészeti díjat megkapott. 2024-ben Pritzker-díjat kapott. 

Munkásságáról nézze meg rövid összefoglaló videónkat: 

 

 

 

TÁMOGATÓK:

 

Főtámogató: Knauf Kft.

 

A konferencia a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.

 

A rendezvény szakmai partnere a Magyar Építőművészek Szövetsége.

 

 

Együttműködő partner: